Κατατέθηκε το αγωνιστικό ψηφοδέλτιο της «Λαϊκής Συσπείρωσης» Δήμου Σπάρτης για τις εκλογές στις 26 Μάη. Πλαισιώνεται από εργάτες, υπαλλήλους, αυτοαπασχολούμενους, επιστήμονες, ανέργους, αγρότες, νέους και νέες, που όλο το προηγούμενο διάστημα, αλλά και σήμερα βρέθηκαν στους δρόμους του αγώνα, συντέλεσαν στην οργάνωση της πάλης για τα μικρά και μεγάλα προβλήματα της καθημερινότητάς μας, για την ανακούφιση της λαϊκής οικογένειας από τη βάρβαρη επίθεση που δέχεται.

 

Βουνάσης Αλέξανδρος του Νικολάου, Υποψήφιος δήμαρχος

 

Γιατρός, ακτινοδιαγνώστης, διευθυντής ακτινολογικού εργαστηρίου  του Γενικού Νοσοκομείου Λακωνίας  (Νοσηλευτική Μονάδα Σπάρτης), διετέλεσε αντιπρόεδρος γιατρών ΕΣΥ Λακωνίας, μέλος του Δ.Σ. του Ιατρικού Συλλόγου Σπάρτης, πρώην μέλος του Δ.Σ. του Σωματείου Εργαζομένων του Νοσοκομείου,  Δημοτικός Σύμβουλος Σπάρτης.

Από τα μαθητικά και φοιτητικά του χρόνια συμμετέχει ενεργά σε συνδικαλιστικούς, πολιτικούς και κοινωνικούς αγώνες. Είναι παντρεμένος με την Άννα Ασπιώτη και έχουν ένα γιο, τον Νικόλα

 

Εκλογική Περιφέρεια Θεραπνών

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι

 

1.    Βουθούνης Γεώργιος του Αθανασίου, ψυκτικός, πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Σκούρας

2.    Δημάκος Δημήτριος του Κωνσταντίνου, οικοδόμος

3.    Κυριακούλια Μαρία του Θεμιστοκλή, αγρότισσα

4.    Παναγιωτάκη Γεωργία του Γεωργίου, ιδιωτικός υπάλληλος

                 

Εκλογική Περιφέρεια Καρυών

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι

 

1.    Δαλακούρας Γεώργιος του Κωνσταντίνου, οικοδόμος

2.    Σταθάκης Θεόδωρος του Παναγιώτη, αγρότης, πρώην πρόεδρος Καρυών

       

Εκλογική Περιφέρεια Μυστρά

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι

 

1.    Αγαθίας Παναγιώτης του Γεωργίου,  συντηρητής έργων τέχνης

2.    Αγγελής Θεοφάνης του Ανδρέα, εκπαιδευτικός

3.    Αναστασάκου Γιαννούλα του Δημητρίου, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος Δ.Σ. του Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ – ΕΦΚΑ Λακωνίας

4.    Διαμαντοπούλου Γεωργία (Ζέτα) του Ιπποκράτη, βρεφοκόμος

5.    Ζωγράφου-Σαραντοπούλου Δέσποινα του Γεωργίου,  αγρότισσα

6.    Ηλιακοπούλου Αθανασία του Δημοσθένη, καθηγήτρια Αγγλικών

7.    Μαστρογιαννόπουλος Απόστολος του Δημητρίου,  Μαθηματικός

8.    Σπανού-Ασπιώτη Βιργινία του Δημητρίου,  αγρότισσα

 

Εκλογική Περιφέρεια Οινούντος

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι

 

1.    Ασπιώτης Χρήστος του Ηλια, αγρότης

2.    Πρίμπας Κωνσταντίνος του Γεωργίου, Συνταξιούχος ΟΑΕΕ

3.    Σαραντοπούλου – Σκούρου Σταυρούλα του Γεωργίου, δραστηριοποιήθηκε στο γυναικείο κίνημα, στους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 

 

Εκλογική Περιφέρεια Πελλάνας

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι

 

1.    Γιαννακάκης Κωνσταντίνος του Παναγιώτη, ηλεκτρολόγος

2.    Ζιάβρα Ειρήνη του Ηλία, ιδιωτικός υπάλληλος

3.    Ιατρού Νικόλαος του Κωνσταντίνου, οικοδόμος

4.    Κακαφλίκα Σταυρούλα του Δημητρίου, σχεδιάστρια ενδυμάτων, συμμετείχε ενεργά στο συνδικαλιστικό,  γυναικείο, πολιτιστικό  και στο κίνημα ειρήνης,  σε συλλόγους γονέων και κηδεμόνων.

5.    Καλομοίρης Αντώνιος του Ιωάννη, έμπορος

 

Εκλογική Περιφέρεια Σπαρτιατών

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι

 

1.        Αποστολόπουλος Γιώργος του Αντωνίου,  οικοδόμος

2.        Αρφάνης Δημήτριος του Αντωνίου,  Ιδιωτικός Υπάλληλος, μέλος του Δ.Σ. Ιδιωτικών Υπαλλήλων, μέλος του Τ.Σ. Λακωνίας της ΚΝΕ

3.        Βουλουμάνος Γρηγόρης του Ιωάννου,  αυτοαπασχολούμενος Πολιτικός Μηχανικός, μέλος της Αντιπροσωπείας του ΤΕΕ Πελοποννήσου. 

4.        Βουνάση Παναγιώτα του Αντωνίου,  χειρίστρια ιατρικών συσκευών και απεικονίσεων

5.        Βουνάσης Νικόλαος του Αλεξάνδρου,  τελειόφοιτος Πολιτικός Μηχανικός

6.        Γεωργαράκου Κυριακή του Ηλία,  γιατρός, μέλος του Δ.Σ. της Ένωσης γιατρών Λακωνίας

7.        Δημητριάδης Ιωάννης του Νικολάου, ιδιωτικός υπάλληλος

8.        Ζωγράφου Άννα του Θεοδώρου,  Αγρότισσα

9.        Ζωγράφος Θεόδωρος του Παναγιώτη, μέλος της νεολαίας ΕΔΑ. Στους Λαμπράκηδες μέχρι την 21-4-1967. Εξορία στα Γιούρα, Λέρο κατά τη διάρκεια της δικτατορίας. Πρώην πρόεδρος Σουστιάνων.

10.    Καλαντζής Δημήτριος του Νικολάου,  υδραυλικός

11.    Καλομοίρης Γεώργιος του Νικολάου, γυμναστής, μέλος της Τ.Ε Λακωνίας του ΚΚΕ

12.    Καλομοίρης Νικόλαος του Γεωργίου, φοιτητής

13.    Καλομοίρης Νικόλαος του Κωνσταντίνου, φοιτητής

14.    Καραχάλιος Παναγιώτης του Γεωργίου,  σιδηρουργός

15.    Κάτσου Γιαννούλα του Ηλία, αρχαιολόγος

16.    Κεχαγιά Μελαχροινή του Δημητρίου, συνταξιούχος δημοσίου

17.    Κονταλώνη Φωτεινή του Παναγιώτη,  Ιδιωτική υπάλληλος

18.    Κούρος Δημήτριος του Ηλία,  οικοδόμος

19.    Κούρου Ελένη του Ιωάννη,  τραυματιοφορέας

20.    Κυριακάκης Γιώργος του Λεωνίδα,  Συμβασιούχος δασεργάτης, μέλος της Ε.Π. Πελοποννήσου του ΚΚΕ και μέλος του Δ.Σ. του εργατικού κέντρου Λακωνίας

21.    Μοιρα Μαρία-Αννα του Ιωάννη, εκπαιδευτικός

22.    Νταούρου Ιωάννα του Γεωργίου,  συνταξιούχος Κοινωνική Λειτουργός, μέλος της Ομάδας γυναικών Σπάρτης

23.    Ξανθάκος Γιώργος του Κωνσταντίνου,  Ιδιωτικός Υπάλληλος

24.    Παινέσης Παναγιώτης του Ιωάννη,  εργολάβος οικοδομών

25.    Ρασσιά Αρετή του Γεωργίου,  εργαζόμενη στον Ιδιωτικό τομέα

26.    Ρασσιάς Παναγιώτης του Κωνσταντίου,  οικοδόμος

27.    Ρουμελιώτης Κωνσταντίνος του Νικολάου,  κινηματογραφιστής, επαγγελματίας

28.    Σαραντόπουλος Βασίλειος του Γεωργίου,  συνταξιούχος Οικοδόμος, Συμμετείχε στο συνδικαλιστικό κίνημα των οικοδόμων, μέλος του Δ.Σ. του Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας, και του Δ.Σ. του Σωματείου Οικοδόμων Σπάρτης, μέλος του Ελληνοκουβανικού Συνδέσμου Φιλίας και Αλληλεγγύης, Πρόεδρος Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ - ΕΦΚΑ Λακωνίας.

29.    Σεψάκου Ποτίτσα του Ιωάννη,  υγειονομικός

30.    Σιγγάρη Καλλιόπη (Κέλλυ) του Δημητρίου, φοιτήτρια ΑΣΟΕ

31.    Σκαρλίγκου Χριστίνα του Σπυρίδωνος,  υγειονομικός

32.    Σταθόπουλος  Ευστάθιος,  συνταξιούχος εκπαιδευτικός, Φυσικός, Μεταπτυχιακό στη Φυσική από Πανεπιστήμιο MCGill, Montreal, πρ. Επιστημονικός Συνεργάτης ΤΕΙ Σπάρτης,  γενικός γραμματέας Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ - ΕΦΚΑ Λακωνίας

33.    Φιλιππόπουλος Ιωάννης του Χρήστου, συντηρητής μηχανημάτων

34.    Χριστοδούλου-Διαλεισμά Μαργαρίτα του Κωνσταντίνου, σχεδιάστρια

 

Εκλογική Περιφέρεια Φάριδος

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι

 

1.    Αναστασοπούλου Βασιλική του Γεωργίου, γεωπόνος

2.    Βασιλείου Χρήστος (Σκόμπι) του Ευσταθίου, αγρότης

3.    Δρογκάρη Παναγιώτα του Σταύρου, ιδιωτικός υπάλληλος

4.    Λιακάκος Ευάγγελος του Σταύρου,  γεωπόνος Τ.Ε.

5.    Ρηγάκος Νικόλαος του Γεωργίου, αγρότης

6.    Τάρταρης Δημήτριος του Παναγιώρου,  ιδιωτικός υπάλληλος